BusinessUp!

Başarı Hikayelerini Hemen
Eticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimlerinin Başlamasına Son X Gün! Hemen İncele!
  • All Post
  • MARKA
  • PAZARLAMA
  • SEO
  • TASARIM
301 Yönlendirmesi Nedir

Edit Template

301 Yönlendirmesi Nedir?
İnternet sitelerinde güncelliğini yitiren, silinen ya da kaldırılan sayfaların kalıcı olarak farklı sayfalara taşınma işlemine “301 Yönlendirilmesi” denilmektedir. “Redirect Permanent” yani kalıcı olarak yönlendirme olarak isimlendirilir. Kısaca; 404 yani hata vererek açılmayan sayfaların, düzenlenme imkanı bulunmuyorsa, 301 yönlendirme yapılır. Ek olarak; bir sayfanın geçici olarak yönlendirilmesine “302 Yönlendirme” denir.

301 Yönlendirmesinde Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?
Bütün 404 Sayfalarını “Anasayfa”ya Yönlendirmek:
Markalar ya da ajanslar maalesef bu hatayı sıklıkla yapar. Bütün 404 hatası alınan sayfaların tümünün anasayfa’ya yönlendirilmesi, Google tarafından da yanlış bir durum olarak belirtilir. Bunun yerine, 404 hatası alınan sayfaları, internet sitesinde yer alan ilgili sayfalara yönlendirmek gerekmektedir. İlgili sayfalara yönlendirmek; site metriklerinde düşüş yaşatmamakla birlikte, arama motorlarında da sıralama kaybı yaşatmayacaktır.

Birden Fazla Yönlendirme Yapmak:
Bu durum, zincir yönlendirme olarak tanımlanır. Genelde bilinçsiz yapılan yönlendirmelerin ardından ortaya çıkar. Ancak zincir yönlendirme, site açısından çok fazla olumsuzluk yaratır. Sebebi ise, hem Google botları tarama yapmakta zorlanır, hem de aynı sayfayı birden fazla yönlendirme yapmak hız sorunlarına yol açar. Bu yüzden yönlendirme yaparken, tek bir yönlendirme ile sonuca ulaşmak gerekir.

Canonical Etiketlerini Göz Ardı Etmek:
Örneğin “x” sayfasını “y” sayfasına yönlendirdiniz. Ancak “y” sayfasının canonical etiketi, kendini işaret edecek şekilde konumlandırılmazsa, başarılı bir yönlendirme olmayacaktır.

Paylaş

Markanı Büyütmekte
Zorluk Mu Yaşıyosun?

Formu doldur,
Sonucu birlikte görelim.

ÜCRETSİZ

Marka Check-Up'ını Yaptır

Kişisel verilerimin işlenmesine, BusinessUp'ın reklam, duyuru, bilgi, kampanya vb. konularda şahsıma ticari elektronik ileti göndermesine, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasına, şahsımla ve markamla paylaştığım veriler üzerinden iletişime geçmesine, saklanmasına ve yurtdışı ve/veya yurtiçi hizmet sağlayıcı üçüncü kişilerle paylaşılmasına açık rıza izni veriyorum.