BusinessUp!

Başarı Hikayelerini Hemen
Eticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimlerinin Başlamasına Son X Gün! Hemen İncele!
  • All Post
  • MARKA
  • PAZARLAMA
  • SEO
  • TASARIM
En Çok Yapılan 4 Teknik SEO Hatası
  • MARKA
  • PAZARLAMA
  • SEO
  • TASARIM

Edit Template

Biz de isteriz direk içerik yazalım, backlink kasalım lakin iyi bir Seo için teknik yapılanma şarttır✌️

1-URL Yapısının Kurulmaması ve Düzgün Yönlendirme Yapılmaması: URL yapısının düzgün olmaması, arama motorları tarafından anlaşılabilirliği zorlaştırır. Karmaşık, anlaşılmaz ve gereksiz parametreler içeren URL’ler yaratmak, SEO performansını olumsuz etkileyecektir. Url yapısını kurarken küçük harfler kullanarak, kelime aralarında – parametresi yerleştirmek arama motorları karşısında anlaşılabilirlik seviyenizi artıracaktır. Ayrıca, hatalı yönlendirmeler yapmak ya da yönlendirme yapmamak (301 yapmamak ya da örneğin; 404 hataları almak) internet sitenizin dizine eklenmesini ve sıralamasını olumsuz etkiler.

2-Site Hızının Önemsenmemesi, Yükleme Sürelerinin Fazla Olması: Dışarıdan bakıldığında pek fazla teknik seo maddesi gibi durmasa da, Largest Contentful Paint (LCP), Time To First Byte (TTFB), First Contentful Paint (FCP) gibi metrikleri içinde barındıran ve internet sitenizin hızlı yüklenmesini etkileyen parametreleri yapılandırarak, önce kullanıcı deneyimi, sonrasında ise arama motoru sıralamaları için çok önemli bir konudur. Yavaş yüklenen internet siteleri, ziyaretçilerin siteden ayrılmasına ve sıralama kaybına neden olur. Ayrıca cashing olmaması, paylaşımlı sunucular vb. gibi faktörler site hızını olumsuz etkiler ve bu nedenle SEO performansını olumsuz etkileyecektir.

3-Robots.txt ve Sitemap Hatalarının Gözardı Edilmesi: Robots.txt dosyası, arama motorlarının internet sitenizi indeksleme ve sayfalarınızı keşfetme şeklini kontrol ettiği en önemli dosyalardan biridir. Hatalı robots.txt ayarı yapmak, arama motorlarının internet sitenize erişimini kısıtlayabilir ve indeksleme sorunlarına neden olur. Aynı şekilde, hatalı veya eksik XML site haritaları yaratmak, internet sitenizin sayfalarının düzgün bir şekilde indekslenmesini engelleyecektir. Bu nedenle, robots.txt dosyası ve site haritası doğru şekilde yapılandırılmalı ve düzenli olarak kontrol edilmelidir.

4-İçerik Hatalarının Önemsenmemesi: Teknik SEO’da içerik hataları da dikkate alınmalıdır. Örneğin; kopya içerik (duplicate content), eksik meta etiketleri (title tag, meta description), eksik başlıklar (H1-H2.. etiket yapılandırmaları) gibi içerik hataları internet sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını olumsuz etkiler. Her sayfanın benzersiz, değerli içerikle ve uygun meta etiketleriyle optimize edildiğinden emin olmak önemlidir.

Paylaş