BusinessUp!

Başarı Hikayelerini Hemen
Eticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimlerinin Başlamasına Son X Gün! Hemen İncele!
 • All Post
 • MARKA
 • PAZARLAMA
 • SEO
 • TASARIM
Instagram Mağazaları Kapanıyor
 • MARKA
 • PAZARLAMA
 • SEO
 • TASARIM

Edit Template
 • Birkaç ay önce bu yazımızda Instagram mağazalarının kapatılacağı bilgisini sizlere vermiştik. Duyuru yaptığımız andan itibaren Instagram mağazalarının kapatılacağı konusu takibimizde. Kısa süre önce Instagram mağaza kapanmaları başladı. Ancak kapanmayan mağaza görürseniz kapanmayacağını düşünmeyin. Çünkü tüm hesaplar henüz kapanmadı. Instagram mağaza kapanmaları kademeli olarak devam ediyor.

  Instagram Mağazaları Kapanması Sırasında Ne Gibi Hatalar Yaşarım?

  Instagram mağazaları kademeli olarak kapanmaktadır. Maillerinizde ya da panelde karşınıza bu durum, Mağaza ve ticaret yöneticisi hatası olarak yansıyacaktır.

  “Satış kanallarınızın 2 tanesini gizli olarak ayarladınız. Müşterilere görünür hale getirmek için ayarlarınızı güncelleyin.”

  “Sadece alışverişi sitede tamamlama özelliği olan mağazalar satış kanalı olarak Marketplace’i etkinleştirebilir. Mağazanızı alışverişi sitede tamamlamaya geçirebilir ve ardından Marketplace’i etkinleştirebilirsiniz.”

  Yukarıdaki uyarıların benzeri uyarıları da görebilirsiniz. Mağazanızı aktifleştirmeye çalıştığınızda ise butonlar pasifte ve “Gizli” etiketiyle görünecek ve META burada bir güncelleme yapmanıza izin vermeyecek.

  Kapanma gerçekleştiğinde Instagram uygulaması içerisinde daha önce etiketli ürünlerinize tıkladığınızda ürün fiyatlarında “0 TL” gibi ibareler görebilirsiniz. Aynı zamanda instagram profil ziyaretçileriniz veya takipçileriniz için bu ürünlerde “Sipariş İsteği Gönder” ve “Satıcıya Mesaj Gönder” butonları da görünecektir. Henüz bu butonların ve ürünlerin tanıtımına dair özelliklerin neler olacağı ve nasıl kullanılacağı Meta Marketing Pro yani Business Manager Destek Ekipleri tarafından da netlik kazanmış değil. Güncellemelere dair raporların yakında yayınlanması bekleniyor.

  Instagram Mağaza Kapanma Sürecinde Nelere Dikkat Etmem Gerekli?

  Mağazanızın pasife alındığı ve müşterilerden sipariş isteği gönder mesajları aldığınız takdirde şu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  Şu an Instagram tarafından gelen sipariş isteklerini satış panellerinize yansıtabilen bir uygulama yoktur.

  Belirtildiği gibi fiyatlarda “0 TL” gibi ibareler olacaktır. Bu siparişleri kesinlikle onaylamayın. Bunun yerine müşteriler ile yazılı olarak iletişime geçerek ilerlemek çok daha uygun olacaktır.

  Şu an ürün bilgi ve fiyatları manuel olarak güncellenebilse de META’nın buna otomatik bir sistem tanımlaması da bekleniyor.

  Eğer bir işletme hesabı sahibiyseniz yeni sistemin kullanılmasına dair detaylı bilgiler için https://www.facebook.com/business/help/support adresinden destek de talep edebilirsiniz

Paylaş

Markanı Büyütmekte
Zorluk Mu Yaşıyosun?

Formu doldur,
Sonucu birlikte görelim.

ÜCRETSİZ

Marka Check-Up'ını Yaptır

Kişisel verilerimin işlenmesine, BusinessUp'ın reklam, duyuru, bilgi, kampanya vb. konularda şahsıma ticari elektronik ileti göndermesine, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasına, şahsımla ve markamla paylaştığım veriler üzerinden iletişime geçmesine, saklanmasına ve yurtdışı ve/veya yurtiçi hizmet sağlayıcı üçüncü kişilerle paylaşılmasına açık rıza izni veriyorum.