BusinessUp!

Başarı Hikayelerini Hemen
Eticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimlerinin Başlamasına Son X Gün! Hemen İncele!
  • All Post
  • MARKA
  • PAZARLAMA
  • SEO
  • TASARIM
Pinterest SEO'su
  • MARKA
  • PAZARLAMA
  • SEO
  • TASARIM

Edit Template
Pinterest özellikle son zamanlarda popülerliği oldukça artmış sosyal medya platformlarından birisidir. Pinterest’de görünürlüğünüzü artırmak ve bu platformdan maksimum yararlanmak için Pinterest SEO’nuzu yapmayı unutmayın

1- Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırması yapmadan paylaşım yapmaya başlamayın. Özellikle longtail(uzun kuyruklu) anahtar kelime keşfetmek ve kullanmak çok önemlidir. Google Ads hesabınızı kullanarak “Keyword Planner” üzerinden ücretsiz anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

2- Rakip Analizi ve Ar-ge Yapın

Pinterest SEO’su yapma amacınız her ne kadar Pinterest görünürlüğüzü artırmak olduğu kadar, rakiplerinizin görünürlüğünden de pay almak olduğu unutmayın. O yüzden rakiplerinizin paylaşım yaparken dikkat ettikleri kısımları, paylaştıkları resim ve videoların kalitesini ve açıklamalarının ar-ge’lerini yapmayı unutmayın.

3- İnternet Sitenizi Pinterest Hesabınıza Bağlayın

Pinterest SEO’nuzu yapma amaçlarınızdan biri de internet sitenize trafik çekmek olduğunu unutmayın. Pinterest hesabınızı ziyaret eden kullanıcıların buradaki paylaşımlarınızdan sonra sitenizi ziyaret etmesi için hesabınızın internet sitenize bağlantısı önemlidir. Ayrıca Pinterest’in otoritesi yüksek olduğu için link vermenizin sitenizin otoritesi üzerinde olumlu etkileri olacaktır.

4- Pinterest Profil Adınızı ve Açıklamalarınızı Hedef Keywordlerden Kullanın

Pinterest profilinizi oluştururken kullanıcı adınızı SEO uyumlu olmasına dikkat edin. Bunun sebebi kullanıcı adınızın URL’de yer alması. Pinterest profilinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise hakkında bölümüdür. Hakkında bölümünde, bulunduğunuz sektörde güçlü olduğunuz ürün yada kategori isimlerinin yer aldığı anahtar kelimeleri mutlaka kullanın.(Ev Dekorasyon yada Kadın Pantolon gibi.)

5- Zengin Pinler, Panolar Oluşturun ve Anahtar Kelimeleri Konumlandırın

Anahtar kelimelerle zengin pinler ve panolar oluşturmanız ve açıklamalarında da anahtar kelime konumlandırmanız çok önemlidir. Panolarda yer alan keywordler sizin markanızı Pinterest algoritmasına anlatmanıza çok yardımcı olacaktır. Pin açıklamalarınızda mutlaka web site adresinizi konumlandırmanız gerektiğini unutmayın.

6- Görsellerinizi Optimize Edin

Resimlerinizi 2:3 veya 1000px x 1500px en x boy oranında tutmaya çalışın. Pinterest algoritması dikey resimleri sever bu yüzden ideal en x boy oranı bu şekildedir. Ayrıca pinlerinize birden fazla görsel koymanız faydalı olacaktır. Ayrıca paylaştığınız resim ve videoların kaliteli olmasına çok dikkat edin.

Paylaş

Markanı Büyütmekte
Zorluk Mu Yaşıyosun?

Formu doldur,
Sonucu birlikte görelim.

ÜCRETSİZ

Marka Check-Up'ını Yaptır

Kişisel verilerimin işlenmesine, BusinessUp'ın reklam, duyuru, bilgi, kampanya vb. konularda şahsıma ticari elektronik ileti göndermesine, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasına, şahsımla ve markamla paylaştığım veriler üzerinden iletişime geçmesine, saklanmasına ve yurtdışı ve/veya yurtiçi hizmet sağlayıcı üçüncü kişilerle paylaşılmasına açık rıza izni veriyorum.