BusinessUp!

Başarı Hikayelerini Hemen
Eticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimlerinin Başlamasına Son X Gün! Hemen İncele!
 • All Post
 • MARKA
 • PAZARLAMA
 • SEO
 • TASARIM
SEO uyumlu makale nasıl hazırlanır

Edit Template

İnternet sitenizin arama motorları tarafından değerli olabilmesi için düzenli olarak kaliteli içerikler üretmeniz gereklidir. SEO kurallarına uyumlu içerikler hazırlamak, gelişigüzel hazırlanan içeriklerden her zaman daha değerlidir. Kaliteli içerik hazırlamak için uygulamanız gereken 7 madde için hemen kaydır.

 1. Anahtar kelime araştırması yapın
  İçerik üreteceğiniz kategori ya da konu üzerinde mutlaka anahtar kelime araştırması yapmanız gerekmektedir. İçerik üretirken aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler kullanmanız, ürettiğiniz içeriği daha değerli kılacaktır. Anahtar kelime hacimlerini araştırmak için Google Ads üzerinde yer alan “Keyword Planner”ı ücretsiz kullanabilirsiniz.
 2. Anahtar kelime yoğunluğunu planlayın
  Anahtar kelime araştırmanızı bitirdikten sonra konu yada kategori için yazacağınız bir adet ana anahtar kelime belirlemeli, bu ana anahtar kelimenin yanına da long-tail(uzun kuyruklu) anahtar kelimeler yerleştirmelisiniz. Örneğin; “araba” odağında bir içerik üretecekseniz, “araba fiyatları, araba modelleri, araba kiralama” gibi hacimleri yüksek uzun kuyruklu anahtar kelimeleri içeriğinize dahil etmelisiniz.
 3. Dikkat çekici bir başlık belirleyin
  Üreteceğiniz içerik ne kadar kaliteli olursa olsun, ilgi çekici bir başlığı yoksa, gerekli değeri görmeyebilir. O yüzden içeriğinize başlamadan önce ana başlığınızı ve içerikte yer alacak alt başlıklarınızı belirlemeniz, yol haritanızı belirleyecektir. Başlık belirlerken yaptığınız anahtar kelime araştırmalarından muhakkak faydalanın ve başlığınızı yayınlarken <H> etiketi kurallarına göre yayımlamayı unutmayın.(Bu kuralları bizden duymak isterseniz postun altına yorum olarak yazabilir, DM’den mesaj atabilirsiniz)
 4. İmla kurallarına dikkat edin
  Kaliteli bir içerikte imla hataları asla kabul edilemez. Arama motorları içeriğinizi incelerken, cümlenin bitişini, başlangıcını, soru cümlesi olup olmadığını tamamen imla kuralları kullanımından anlayabildiğini unutmayın. İçeriğinizi word üzerinde hazırlıyorsanız, imla kuralları testi yapabilirsiniz.
 5. Özgün cümlerler kullanın
  İçeriğiniz farklı yazılardan kopya cümleler içeriyorsa, yukarıda belirttiğimiz veya belirteceğimiz unsurların hepsini uygulasanız bile, maalesef kaliteli bir içerik elde edemezsiniz. İçeriklerinizin özgün olması her şeyden önemlidir.
 6. Linklemeler yapın
  Ürettiğiniz içerikte bazı anahtar kelimelerinize farklı yazı yada kategorinize gönderecek linklemeler yapabilirsiniz. Hemen çıkma oranlarını azaltmak adına bu linklemeleri yazının sonlarına doğru kullanmaya dikkat edin. Ayrıca linklemeleri yoğun olmayacak şekilde, kelime sayınızın %1’ini geçmeyecek biçimde yapmalısınız.
 7. Okuma süresini belirleyin
  İçeriğinizi belirledikten sonra, yazının önizlemesine yada blog’da listelenmesine, ortalama okuma süresi eklemeyi ihmal etmeyin. Okunma süreleri, kullanıcı deneyimleri açısından önemlidir. Uzun okuma süreleri hızlı araştırma yapan kullanıcıların caymalarını sağlayarak, hemen çıkma oranlarını yükseltmez. Bu yüzden önemli bir kriterdir.

Paylaş

Markanı Büyütmekte
Zorluk Mu Yaşıyosun?

Formu doldur,
Sonucu birlikte görelim.

ÜCRETSİZ

Marka Check-Up'ını Yaptır

Kişisel verilerimin işlenmesine, BusinessUp'ın reklam, duyuru, bilgi, kampanya vb. konularda şahsıma ticari elektronik ileti göndermesine, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasına, şahsımla ve markamla paylaştığım veriler üzerinden iletişime geçmesine, saklanmasına ve yurtdışı ve/veya yurtiçi hizmet sağlayıcı üçüncü kişilerle paylaşılmasına açık rıza izni veriyorum.